Než se vypravíte pro novou deku na koně do obchodu, ať kamenného nebo e-shopu, je třeba si odpovědět na pět základních otázek ohledně výběru deky. Značně vám to ulehčí nákup.
Nabídka v obchodech je téměř nekonečná. V prodejnách Equiservis je skladem přes 10.000 dek, kdybyste každou v ruce podrželi jen minutu, zabralo by to téměř 170 hodin času. Ušetřete čas a před nákupem si odpovězte na následující otázky.
Jaký typ deky potřebuji?
To je nejzákladnější otázka ze všech. Potřebujete deku do stáje, nebo do výběhu? A má to být deka lehká, zateplená, síťovaná deka, nebo deka odpocovací? Každý typ má své určení a podle toho splňuje nějaká kritéria.
- Stájová deka je, jak název napovídá, určená do stáje. Pobyt ve výběhu se stájovou dekou nedoporučujeme – stájové deky nejsou nepromokavé a jsou vyrobeny z méně pevných materiálů, než deky do výběhu. Stájové deky mohou být jen lehké, plátěné, nebo různě zateplené, určené do těch největších mrazů.
- Výběhová deka je určená pro použití ve výběhu, ale kůň jí může mít i ve stáji. Vyznačuje se tím, že je vyrobena z nepromokavého a neprofoukavého materiálu. Bývá o něco méně prodyšná, než stájová deka, i když moderní materiály už jsou na tom s prodyšností velice dobře. Materiály výběhových dek jsou výrazně pevnější (i když mezi jednotlivými typy může být velmi výrazný rozdíl), střih výběhových dek je uzpůsoben pro pohyb i válení. Stejně jako deky stájové mají i výběhové různé typy zateplení – od těch lehkých, vhodných pro letní přeháňky, až po velmi teplé zimní varianty.
- Odpocovací deka primárně slouží k uschnutí koně po práci, je vyrobena nejčastěji z fleecu různé gramáže, ale také z lehčích funkčních, plně prodyšných materiálů, které dovolují snadný prostup vodních par. Odpocovací deky, které mají zapínání pod břichem, jsou oblíbené i pro transport.
- Síťovaná deka je deka primárně sloužící k zabránění usedání hmyzu na koně. Jednotlivé modely se liší střihem, použitým materiálem a velikostí ok.
- Nesmíme zapomenout na deku bederní – takzvané „bederky“ jsou speciální deky, které se zapínají k sedlu a jejich úkolem je chránit koňská záda během ježdění, když je zima, prší, sněží, zkrátka v nepříznivém počasí. Bederky mohou být jen fleecové, ale také nepromokavé, zateplené, nebo softshellové.
Jaký má mít střih?
Vybírat můžete z dek klasického střihu, se zvýšeným krkem (cca do poloviny krku, označováno jako HighNeck), nebo s krčním dílem, který může být odepínací, nebo napevno přišitý k dece.
Střih je pro pohodlí koně nesmírně důležitý a pokud hledáte deku, kterou bude mít kůň na sobě celý den, určitě věnujte čas zkoušení dek od různých výrobců, protože občas chvíli trvá, než zjistíme, která našemu koni sedí nejlépe.
Volba střihu se odvíjí v první řadě od tělesné stavby našeho koně. Mohutnější koně širocí v plecích jsou adepti pro deky v klasickém střihu, užším koním sedí dobře uzavřenější HighNeck střih (například deka Euroriding Kodiak). Mějte na paměti, že dvě deky ve stejném střihu od různých výrobců mohou sedět úplně jinak.
Deky se liší také ve své hloubce – tedy jak moc dolů pod břicho sahají – hlubokou deku oceníte zejména pokud máte opravdu velkého koně s mohutným tělem. Rozdílné je i zpracování rozparků, mohou být vysoké, nižší, nebo mohou zcela chybět.
Jaký typ zapínání preferuji?
Zapínání dek je kapitola sama pro sebe. Skoro by se dalo říct, že přední výrobci dek soutěží ve vymýšlení inovativních zapínání. Je pravdou, že zapínání je velmi důležité. Vždy je potřeba pamatovat i na to, že zvláště v zimě je potřeba, aby zapínání bylo funkční a dobře se s ním manipulovalo i v rukavicích.
Deky se zapínají standardně na prsou a pod břichem.
Zapínání na prsou může mít mnoho podob. Od klasiky v podobě T přezek, přes „páskové“ přezky se sponou a karabinou, kde si můžete upravit délku, až po sofistikované typy zapínání jako magnetický Click’n’Go systém od Bucasu, nebo Disc a „V“ zapínání od Horseware. Poslední dvě jmenovaná jsou navržena tak, aby měl kůň co největší pohodlí když má hlavu dole – to je podpořeno i střihem deky na prsou – zjednodušeně by se dalo říci, že tyto deky mají „véčkový“ výstřih.
Co se týče zapínání pod břichem, naprostá většina dek má dva křížící se popruhy (s nastavitelnou délkou), které se zapínají na boku deky pomocí T přezek. Horseware používá pro lepší fixaci deky na koni u mnoha modelů popruhy tři.
Dříve poměrně populární lacl (pruh látky) pod břicho už je spíše na ústupu. Jediné deky, kde má lacl své nezastupitelné místo, jsou exémové deky proti hmyzu. Tam je žádoucí, aby byla zakrytá co největší plocha koňského těla, a to samozřejmě popruhy nezajistí.
Mnoho dek má také dva řemínky, které se zapínají kolem zadních nohou koně. To dobře fixuje deku při válení i při větru. Řemínky musí být nastavitelné, aby bylo možné je uzpůsobit pro potřeby koně. V nabídce bývají z gumy nebo z pevného nylonu. Vhodné je, když je možné řemínky kolem zadních nohou z deky sundat, někteří koně je nemají rádi.
Posledním prvkem, který pomáhá tomu, aby deka byla na koni na svém místě, je řemínek pod ocas. Zdánlivá maličkost, ale bez ní se deka ve větru zvedá a koni pod ní fouká.
Jak teplá má deka být?
To je samozřejmě zcela individuální. Pokud se rozhodnete pro dekování po celou „dekovací sezónu“ (tj. od začátku podzimu někdy do dubna, podle počasí), budete potřebovat několik různě zateplených dek. Začnete dekou tenkou, která má jen polyesterovou nebo fleecovou podšívku, ale žádnou termovýplň. A s postupným ochlazováním se dostanete tak na 300 – 400 g termodeku. Opět – záleží to na počasí, na kondici koně (zdravý kůň v dobrém výživném stavu, starší kůň, hubený…) a jeho celkovém managementu (kolik hodin denně tráví ve výběhu, zda je nebo není oholený…).
NÁŠ TIP: Pokud nechcete kupovat více dek, oblíbeným řešením posledních let jsou tzv. poddeky, nebo chcete-li linery, které světu představil irský výrobce Horseware. Máte jednu vrchní deku, do které podle potřeby můžete připnout vybranou poddeku pomocí jednoduchého upínání na suché zipy a karabinky. Poddeky jsou v nabídce od tenkých, až po 400 g zateplení. Je to opravdu velmi praktické řešení!
Jakou potřebuji velikost?
Před nákupem je vhodné koně změřit, nebo mu vyzkoušet deku například od podobně velkého stájového kolegy, abyste si udělali aspoň rámcovou představu.
Základním rozměrem, který výrobci a prodejci uvádějí (označení 135, 140, 145 cm), je délka koně ve hřbetu. Tu změříte od míst nad kohoutkem po kořen ocasu.
Další užitečnou mírou je délka těla měřená od prsou po zadní nohu. Hodit se může i obvod hrudníku a obvod krku.
Detailněji jsme se měřením, výběrem správné velikosti deky a tabulkami velikostí zabývali ZDE
Foto: archiv společností Equiservis, spol. s r.o., Bucas a Horseware